KATEGORIE
 FILTROWANIE
Speleoklub Świętokrzyski co roku organizuje kurs podstawowy. Program kursu jest ustandaryzowany przez Komisję Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu i obejmuje praktyczną naukę technik linowych, służących do poruszania się po jaskiniach pionowych. Ponadto, w ramach kursu przekazywana jest ogólna wiedza o poruszaniu się w górach latem i zimą, nauka wspinaczki skalnej, elementy speleologii (nauki o jaskiniach), podstawy pierwszej pomocy i autoratownictwa.

Kurs podstawowy jest odpłatny i trwa ok. 1 roku. Wszystkie zajęcia praktyczne na kursie podstawowym odbywają się pod nadzorem instruktorów taternictwa jaskiniowego posiadających licencję PZA i TPN.

Zajęcia podstawowe i wspinaczkowe odbywają się w skałach (Kadzielnia, Stokówka, Góra Zelejowa) a następnie organizowane są obozy Tatrzańskie, gdzie adepci nabywają doświadczenia w pokonywaniu trudniejszych jaskiń. W przypadku złej pogody zajęcia podstawowe odbywają się na sali gimnastycznej.

Program szkolenia obejmuje również cykl wykładów na których kursanci zapoznają się z wiadomościami dotyczącymi jaskiń, a także z teoretycznymi podstawami technik używanych w jaskiniach i we wspinaczce. Przed pierwszym obozem tatrzańskim kursanci schodzą do jednej lub większej liczby jaskiń z rejonu świętokrzyskiego.

Na kursie organizowane są 2 obozy: letni i zimowy.
Podczas obozu letniego kursanci uczestniczą zwykle w 5 akcjach jaskiniowych.  Natomiast podczas zimy odbywają przeważnie 3 wejścia do jaskiń tatrzańskich.

W części obejmującej szkolenie wspinaczkowe kursant uczy się asekuracji zakładania stanowisk oraz prowadzi co najmniej 8 dróg wspinaczkowych. Wszystkie drogi z asekuracją dolną, także jedną na własnej protekcji.

Część wspinaczka realizowana jest na skałach podkieleckich oraz na Jurze Krakowsko -Częstochowskiej.
Kurs (zwykle) obejmuje również zimowe szkolenie lawinowe.

Ocena zagrożenia lawinowego, testy, poszukiwania partnerskie z użyciem sondy lawinowej oraz detektorów lawinowych. Zajęcia te, są szkoleniem praktycznym przeprowadzanym w górach.

Odbywa się także szkolenie przygotowujące kursanta do używania sprzętu zimowego: raków, czekana (podchodzenie, schodzenie, hamowanie obsunięć), oraz asekurację w zimie.

Prowadzone są także podstawowe zajęcia z kartowania (mierzenia) jaskiń.

Po kursie i egzaminie końcowym otrzymasz Kartę Taternika Jaskiniowego co daje możliwość samodzielnego poruszania się po tatrzańskich jaskiniach, uczestniczenia w jaskiniowych wyjazdach zagranicznych, eksploracji jaskiń, uczestniczenia w kursach centralnych KTJ PZA pomagających w podnoszeniu kwalifikacji, itp.


Uczestniczysz we wspaniałej przygodzie
w doborowym towarzystwie - po prostu
JESTEŚ GROTOŁAZEM!


ZAPISZ SIĘ NA KURS TATERNIKA JASKINIOWEGO

Imię
Nazwisko
Adres
E-mail
Napisz coś o sobie :)
  KONTAKT
Speleoklub Świętokrzyski
ul. Żurawia 23
25-653 Kielce
speleoklub.swietokrzyski@gmail.com
+48 605 734 934
© 2022 Speleoklub Świętokrzyski w Kielcach
Strona wykorzystuje pliki cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia w Twojej przeglądarce.